10 naj,  Norwegia,  Podróże,  Porady & Listy

10 miejsc w Norwegii, które musicie zobaczyć.

Norwegia przyciąga jak magnes. Fiordy, góry (które zajmują blisko 2/3 powierzchni kraju), niezliczone wodospady, lodowce, stavkirke, dzień polarny, zorza polarna, Prąd Zatokowy, piękno natury. Kto z Was nie marzył o zobaczeniu tego na własne oczy, dotknięciu. A, zapomniał bym o pogodzie, która zawsze zaskakuje. Samowie wyróżniają aż osiem pór roku. Oto nasza subiektywna lista 10 miejsc, które koniecznie powinniście zobaczyć w Norwegii. Specjalnie pominęliśmy takie słynne miejsca jak Oslo, Bergen, Archipelag Lofotów, Tromsø czy Preikestolen. Ich opisy znajdziecie wszędzie. W ich miejsce chcemy Wam pokazać kilka mniej znanych, co nie znaczy, że mniej ciekawych miejsc.

1. Halden – twierdza Fredriksten

Fredriksten
Fredriksten

Jednym ze sposobów na dostanie się do Norwegii to podróż własnym samochodem przez Szwecję. Jedziemy autostradą E6 i zaraz po przekroczeniu granicy, po prawej stronie, znajduje się niewielka miejscowość Halden, nad którą góruje twierdza Fredriksten (Fredriksten Festning). Halden jest malowniczo położone nad Iddefjordem. Forteca to tak naprawdę jedyna atrakcja tego niewielkiego przygranicznego miasteczka. W latach 40. XVII w. Halden pełniło rolę siedziby niewielkiego garnizonu. Pierwsze fortyfikacje to drewniane palisady wokół zabudowań oraz na części wzgórza. Sytuacja zmieniła się gwałtownie w 1658 r. Na mocy traktatu zawartego w Roskilde Norwegia (a właściwie Dania, bo to ona władała w tamtych czasach Norwegią) utraciła prowincję Bohuslän wraz z twierdzą Bohus. Nowa sytuacja spowodowała, że teraz to Halden stało się miasteczkiem granicznym narażonym na ataki Szwedów. Jasnym się stało, że trzeba wznieść potężną fortecę by utrzymać nową granicę. W 1661 r. duński król Fryderyk III wydał rozkaz budowy i w ciągu kilku lat wzniesiono ogromną, nowoczesną i solidną twierdzę. Nazwano ją oczywiście na cześć króla – Fredriksten, a miasteczko przemianowano na Fredrikshald (na Halden zmieniono je dopiero w 1928 r.).

Fortyfikacje wielokrotnie oblegano, ale nigdy nie zostały zdobyte. Same miasto cierpiało jednak wiele razy. W 1716 r. mieszkańcy spalili je nawet, by przepędzić najeźdźców. Wydarzenie to upamiętnione jest w hymnie narodowym Norwegi:

„Ti vi heller landet brente
enn det kom til fall;
husker bare hva som hendte
ned på Fredrikshald!”.

Woleliśmy spalić nasz kraj
Niż zostać pokonani;
Po prostu pamiętamy co się zdarzyło
Pod Fredrikshald!

Więcej informacji o Halden i twierdzy Fredriksten znajdziecie w osobnym artykule:

https://www.taksiebujamy.pl/halden-twierdza-fredriksten/

 

2. Heddal stavkirke

Heddal stavkirke - Tak sie bujamy
Heddal stavkirke

To największy zachowany stavkirke. Często nazywany drewnianą katedrą. Trzy nawy, trzy wieże, 64 powierzchnie dachowe – to musi robić wrażenie. Budowane między X a XIII wiekiem, gdy wiara chrześcijańska mieszała się jeszcze z mitologią skandynawską, norweskie stavkirke są jednym z najciekawszych elementów kultury tego kraju i symbolem kunsztu sztuki budowlanej i zdobniczej Wikingów. Kościoły te należą do najstarszych drewnianych zabytków Europy. Łącznie powstało ich około 1000, a do naszych czasów zachowało się tylko 28. Świątynia Wang w Karpaczu to też XII-wieczny stavkirke przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii. Jednak ze względu na liczne przeróbki nie jest obecnie zaliczany do listy „oryginalnych”, podobnie jak trzy inne kościoły znajdujące się na terenie Szwecji.

Więcej informacji o Heddal i o tym czym są stavkirke znajdziecie tu:

https://www.taksiebujamy.pl/z-heddal-do-roldal/

3. Ausevika

"<yoastmark

Ausevika to maleńka wioska (kilka domków) leżąca na południowym brzegu Høydalsfjorden, oraz u podnóża północnego zbocza gór Skålefjellet. Znajduje się tutaj jedno z największych skupisk petroglifów w Norwegii. Na około 1500 m² skał zachowało się ponad 300 rytów naskalnych. Naukowcy podejrzewają, że może być ich więcej – nie usunięto wszędzie mchu i porostów. Może nie jest tak rozległe i nie jest ich tyle co w okolicach Tanumshede, ale i tak robi spore wrażenie.

Więcej informacji o tym niezwykłym miejscu i o petroglifach znajdziecie w tym wpisie:

https://www.taksiebujamy.pl/ausevika/

4. Vinnufossen – najwyższy wodospad Europy

Vinnufossen
Vinnufossen

Vinnufossen (miejscowi używają nazwy Vinnufallet) to wodospad na strumyku Vinnu, która zbiera wodę z lodowca Vinnufonna (powierzchnia 1.3 km² i około 1.8 km długości). Przepływ wody uzależniony jest w znacznym stopniu od intensywności topnienia lodowca i opadów deszczu. Całkowita wysokość Vinnufossen to 865 m, co daje mu palmę pierwszeństwa w Europie i szóste miejsce na liście najwyższych wodospadów świata wg World Waterfall Database.

Więcej informacji o Vinnufossen i o nieco niższym wodospadzie Skorga (864 m), oraz czym jest Fjord Extreme Triathlon znajdziecie tu:

https://www.taksiebujamy.pl/vinnufossen-najwyzszy-wodospad-europy/

5. Runde – wyspa skarbów i maskonurów!

Maskonury
Maskonury

Lubicie szukać skarbów? A kto nie lubi! Na wyspie Runde będziecie mogli ich poszukać, a przy okazji zobaczycie jedną z największych ptasich koloni u norweskich wybrzeży Atlantyku. Co roku przybywa tu około 500-700 tysięcy ptaków należących do ponad 200 gatunków. Dla porównania, liczba stałych mieszkańców to 160 osób. Największą atrakcją jest liczna kolonia maskonurów.

Zaintrygowani? Więcej o skarbach i maskonurach znajdziecie w tym wpisie:

https://www.taksiebujamy.pl/runde-wyspa-skarbow-i-maskonurow/

6. Droga Atlantycka – Atlanterhavsvegen

"<yoastmark

Droga Atlantycka (Atlanterhavsvegen) to największa atrakcja na trasie Rv 64 łączącej dwa duże miasta Kristiansund i Molde, położone w regionie Møre i Romsdal w Norwegii. Atlanterhavsvegen jest tylko małym odcinkiem Rv 64. Liczy niecałe 9 km (dokładnie 8 274 m) długości i zaczyna się w małej miejscowości Vevang, a kończy w Kårvåg. Ten krótki odcinek, jakim jest sama Droga Atlantycka, jest jednym z 18-stu przepięknych Narodowych Szlaków Turystycznych. Odkąd pamiętam zawsze chciałem ją zobaczyć, to jedno z takich „must-see” z mojej listy na Norwegię i nie tylko.

Więcej informacji o Atlanterhavsvegen znajdziecie tu:

https://www.taksiebujamy.pl/droga-atlantycka-atlanterhavsvegen/

7. Geiranger

Geiranger - Tak się bujamy
Geiranger.

Geiranger to mała wioska, którą zamieszkuje tylko około 250 mieszkańców. W sezonie (maj- początek września) przez miejscowość przewija się jednak około 700 000 turystów. Przybywają tu samochodami, autobusami, promami i oczywiście wielkimi oceanicznymi statkami turystycznymi. Co roku do tej maleńkiej przystani przybywa około 200 tych kolosów.

Sama wioska urzeka swoim malowniczym położeniem. Usytuowana jest na samym końcu, najsłynniejszego i najbardziej malowniczego fiordu Norwegii Geirangerfjordu. Znajdziemy tu kilka hoteli i kempingów, punkt informacji turystycznej, kawiarenkę i oczywiście sklepiki z pamiątkami. W sezonie w centrum osady i przy przystani panuje prawdziwy zgiełk, wystarczy jednak odejść kilka kroków brzegiem fiordu i będziemy sam na sam ze spektakularną naturą.

Geiranger jest pod ciągłym zagrożeniem zerwania się lawiny z pobliskiej góry Åkerneset. W 2015 powstał nawet film katastroficzny pod tytułem Fala (Bølgen), opowiadający o możliwych skutkach takiej katastrofy.

Więcej informacji o tym niezwykłym miejscu i o wiszącym nad nim zagrożeniu znajdziecie w tym wpisie:

https://www.taksiebujamy.pl/geiranger/

8. Trollstigen

"<yoastmark

Trollstigen jest jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii. To dla takich widoków, oraz oczywiście frajdy z jazdy 😉 , to piękne miejsce co roku odwiedza ponad 700 tysięcy turystów. Średnie nachylenie drogi wynosi 10%. Składa się z 11 serpentyn, w większości zakręcających pod kątem 180°, dlatego nie mogą się po niej poruszać pojazdy dłuższe niż 12,5 m. Najwyższy punkt trasy to Stigrøra położony 852 m n.p.m. Warto przy okazji podjechać kilka kilometrów i zobaczyć Trollveggen (Ścianę Trolli), najwyższą pionową skalną ścianę w Europie – liczy około 1100 m.

Więcej informacji o Trollstigen i o Trollveggen znajdziecie tu:

https://www.taksiebujamy.pl/z-geiranger-do-trollstigen/

9. Borgund stavkirke

"<yoastmark

Borgund stavkirke zbudowano około 1180 r. Świątynia pw. św. Andrzeja opiera się na 12 słupach, które ozdobione są głowami apostołów. W tamtych czasach nowa religia mieszała się ze starymi wierzeniami i jeden z apostołów do złudzenia przypomina Odyna – brodata twarz bez oka, to typowy sposób przedstawiania tego boga.

Prawda, że ładny? O nim, oraz o najdłuższym tunelu drogowy świata Lærdalstunnelen i niesamowitej, stromej drodze Stalheimskleiva, dowiecie się więcej z tego wpisu:

https://www.taksiebujamy.pl/stalheimskleiva-borgund/

10. Jostedalsbreen – największy lodowiec kontynentalnej Europy.

Nigardsbreen
Nigardsbreen

W południowo-zachodniej części Norwegii, pomiędzy Sognefjordem a Nordfjordem rozciąga się Jostedalsbreen – największy lodowiec kontynentalnej Europy. Jego powierzchnia wraz z licznymi jęzorami wynosi 487 km², a wysokość, w najwyższym punkcie Høgste Breakulen, sięga 1957 m n.p.m. Najwyższym szczytem jest jednak Lodalskåpa (2083 m n.p.m.) – tzw. nuntak, czyli szczyt wznoszący się nad powierzchnię lądolodu i otoczony zewsząd przez pokrywę lodową. Miąższość (grubość warstwy) Jostedalsbreen sięga w niektórych miejscach 600 m, długość – nieco ponad 60 km.

Więcej informacji o nim, oraz o jego pięknych jęzorach Nigardsbreen, Austdalsbreen, Briksdalsbreen, w tym wpisie:

https://www.taksiebujamy.pl/jostedalsbreen-najwiekszy-lodowiec-kontynentalnej-europy/

To nasza subiektywna lista 10 miejsc, które koniecznie powinniście zobaczyć w Norwegii. Kilka z nich jest mało znanych, ale naszym zdaniem bardzo ciekawych. Jeżeli macie jakieś swoje interesujące miejsca dopiszcie je w komentarzach. Może powstanie ciekawe zestawienie miejsc tych bardziej i mniej znanych.

Cześć, Rafał i Magda (RiM) witają na stronie taksiebujamy.pl. Od kilku lat mieszkamy i pracujemy w Kopenhadze, oraz włóczymy się po świecie. Oprócz podróży lubimy dobre jedzenie, o kawie nawet nie wspomnimy - najlepiej smakuje o poranku, przed namiotem, gdzieś na odludziu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wykorzystuję pliki cookies do prawidłowego działania bloga, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na blogu. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Przeczytaj politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close